Cierpisz na bóle podczas miesiączki?

To może być więcej niż tylko ból … Dowiedz się więcej o endometriozie!

Endometrioza

Endometrioza to przewlekła choroba narządów płciowych (układu rozrodczego) kobiet w wieku rozrodczym, która może rozwijać się latami bez wyraźnych objawów i prowadzić do trudnych do odwrócenia zmian w organizmie kobiety. Charakteryzuje się obecnością endometrium poza jamą macicy. Ogniska endometriozy najczęściej umiejscawiają się w obrębie jamy brzusznej, jamy macicy, a także w komórkach endometrium pacjentek, powodując reakcję zapalną i bliznowacenie tkanek.

Komórki endometrium reagują na wszystkie zmiany hormonalne podczas cyklu menstruacyjnego, co może skutkować silnym bólem, rozwojem zrostów i guzków, a nawet krwawienie.

W wielu określonych przypadkach choroba może mieć charakter utajony, a jej rozwój nie daje wyraźnych symptomów przez długi czas. Niestety, takie późne rozpoznanie często oznacza bardziej skomplikowane leczenie i większe ryzyko niepłodności.

Objawy

Symptomy choroby mogą być różne, a często nawet podobne do objawów innych schorzeń ginekologicznych. Dominującym objawem endometriozy jest ból: podczas miesiączek, podczas lub po stosunku seksualnym, bolesne objawy żołądkowo-jelitowe lub układu moczowego, ból miednicy. Jeśli ból występuje przewlekle przez kilka miesięcy, należy udać się do lekarza.

Lekarz rozpoznaje chorobę po dokładnym wywiadzie z pacjentką, badaniu ginekologicznym oraz badaniu obrazowym (sonovaginografia – USG endometriozy).

 

Najczęstsze objawy:

  • Bolesne i obfite miesiączki

  • Zaburzenia cyklu menstruacyjnego

  • Ból podczas stosunku płciowego

  • Ból w okolicy miednicy

  • Ból podczas owulacji

  • Wzdęcia, biegunki lub zaparcia, częste oddawanie moczu

  • Problemy z zajściem w ciążę

Endometrioza uznawana jest za podstępną chorobę, ponieważ jej objawy mogą przypominać inne jednostki – od zespołu jelita drażliwego po infekcje dróg moczowych. Zdarza się też, że jej objawy są bagatelizowane zarówno przez pacjentki, jak i lekarzy, co opóźnia diagnozę.

Nasilenie objawów nie zawsze odzwierciedla stopień zaawansowania choroby – zdarza się, że u pacjentek z dużymi ogniskami endometriozy objawy są minimalne, podczas gdy w innych przypadkach niewielkie zmiany mogą wywoływać silny ból.

Brak objawów nie musi oznaczać braku choroby. Endometrioza może rozwijać się bezobjawowo nawet latami. Zdarza się, że mimo braku typowych objawów endometriozy, choroba jest w zaawansowanym stanie. Dodatkowo nasilenie objawów może nie odpowiadać stopniowi zaawansowania choroby.

Endometrioza – diagnostyka

Endometrioza wpływa na jakość życia, a w leczeniu najważniejsze jest wczesne rozpoznanie. Późne rozpoznanie lub niewłaściwe leczenie może doprowadzić do poważnych powikłań.

W diagnostyce endometriozy ważne jest doświadczenie lekarza oraz dostęp do odpowiednich metod – takich jak testy biochemiczne (np. test endorna) czy kompleksowe badania obrazowe (np. USG jamy brzusznej), które pomagają określić lokalizację ognisk i stopień zaawansowania.

Doświadczony lekarz rozpoznaje chorobę po dokładnym wywiadzie z pacjentką, badaniu ginekologicznym oraz badaniu obrazowym (sonovaginografia – USG endometriozy). Dodatkowo, w niektórych przypadkach pomocne może być wykonanie rezonansu magnetycznego lub specjalistycznego USG dopochwowego. W zaawansowanych przypadkach stosuje się również diagnostykę w oparciu o badania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju lub europejskie wytyczne diagnostyczne.

Po rozpoznaniu choroby, lekarz ocenia jej zaawansowanie oraz planuje leczenie. Diagnostyka jest złożona i skomplikowana, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego lekarza ginekologa. Ze względu na brak jednoznacznych objawów, diagnostyka endometriozy wymaga zazwyczaj współpracy zespołu interdyscyplinarnego oraz wykorzystania wielu pomocnych narzędzi – zarówno klinicznych, jak i laboratoryjnych.

Nasi specjaliści

dr n. med. Bartłomiej Wolski

dr n. med. Bartłomiej Wolski

Ginekolog, seksuolog, perinatolog. Wykonuje eksperckie USG w diagnostyce endometriozy głębokiej wg protokołu IDEA,  kwalifikując pacjentki do kompleksowego leczenia operacyjnego.

Zobacz więcej
lek. med. Inga Kowalik

lek. med. Inga Kowalik

Ginekolog, położnik. Ginekolog operacyjny z 20-letnim doświadczeniem zawodowym oraz kolposkopista i kolposkopista zabiegowy.

Zobacz więcej
lek. med. Blanka Malczewska

lek. med. Blanka Malczewska

Specjalistka w zakresie różnorodnych chorób ginekologicznych, w tym zaburzeń miesiączkowania, menopauzy, endometriozy, bolesnego miesiączkowania, niepłodności oraz mięśniaków macicy.

Zobacz więcej

Leczenie

Po rozpoznaniu endometriozy na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz badań obrazowych, terapia dobierana jest indywidualnie, a jej celem jest nie tylko złagodzenie objawów, ale też zahamowanie rozwoju choroby i uniknięcie dalszych powikłań. W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie zachowawcze – bez konieczności operacji.

Farmakologiczne ﹀

Stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz hormonalne. Dzięki zastosowaniu farmakologii stan zapalny i objawy mogą ustąpić lub zmniejszyć się. Może również zahamować rozwój choroby. Ten rodzaj leczenia nie zmniejsza powstałych zmian.

Chirurgiczne ﹀

U części pacjentek lekarze decydują się na operację, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektu lub stan zapalny wpływa na sąsiednie narządy. W takich przypadkach liczy się szybka reakcja i dobrze zaplanowany zabieg.

Leczenie chirurgiczne ma na celu usunięcie ognisk endometriozy. Wykonuje się to metodą małoinwazyjną laparoskopową. Leczenie chirurgiczne radykalne – zabieg usunięcia macicy i/lub jajników wykonuje się w zależności od zaawansowania choroby, wieku pacjentki oraz planów macierzyńskich.

W zależności od przebiegu endometriozy, rozległości zmian i planów pacjentki, lekarz może zdecydować o klasycznym zabiegu lub o mniej inwazyjnych technikach. Ogniska usuwa się najczęściej podczas zabiegów laparoskopowych.

Leczenie endometriozy jest indywidualne i zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki oraz planów dotyczących posiadania potomstwa. Niestety choroba jest nieuleczalna. Leczenie farmakologiczne i operacyjne poprawia jakość życia. Nie leczona endometrioza może prowadzić do niepłodności oraz poważnych schorzeń.

 

Endometrioza a płodność

Endometrioza może wpłynąć na płodność, poprzez zakłócenie funkcjonowania jajników, jajowodów oraz macicy przez ogniska endometriozy. Ryzyko niepłodności zwiększa się wraz z rozwojem choroby. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i zastosowania odpowiedniego leczenia. Endometrioza często prowadzi do przewlekłej reakcji zapalnej, która może mieć wpływ na komórki endometrium, funkcjonowanie jajowodów i zagnieżdżenie zarodka. Stan, jaki powoduje endometrioza, może również wpływać na zmiany hormonalne, które dodatkowo utrudniają zapłodnienie. W takich sytuacjach konieczna jest szybka decyzja lekarza i rozpoczęcie leczenia dostosowanego do planów macierzyńskich pacjentki.

Dlaczego warto wybrać nasz szpital?

Nowoczesna i zaawansowane diagnostyka

Nowoczesna i zaawansowane diagnostyka

Stosujemy nowoczesne metody obrazowania i specjalistyczne techniki, które pozwalają precyzyjnie wykryć zmiany.

Kompleksowa opieka i wsparcie

Kompleksowa opieka i wsparcie

W naszym szpitalu pacjentki mogą liczyć na pełne wsparcie zarówno w zakresie leczenia, jak i opieki pooperacyjnej.

Indywidualne plany leczenia

Indywidualne plany leczenia

Dostosowujemy plan leczenia do potrzeb każdej pacjentki.

Jeśli ból i inne objawy utrudniają Ci funkcjonowanie – nie ignoruj ich. Zobacz film z dr Bartłomiejem Wolskim, na którym opowiada o leczeniu endometriozy

 

Pamiętaj! Nie musisz cierpieć w ciszy! Pomóż sobie i zgłoś się do nas.

+48 58 524 15 00
Tłumacz migowy